Turecko opustilo takzvaný Istanbulský dohovor

Turecko opustilo takzvaný Istanbulský dohovor určený na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách. Zodpovedajúce rozhodnutie tureckého prezidenta Recep Tayyipa Erdogana bolo zverejnené v sobotu v Úradnom vestníku.

Medzinárodnú dohodu vypracovala Rada Európy v roku 2011 a mala vytvoriť európsky právny rámec na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách. Erdogan sám podpísal dohovor v Istanbule – miesto konečného zjednotenia – ako premiér v tom čase. Neskôr sa patrične ratifikovalo aj v Turecku, podľa organizácie ′′ Zastavíme vraždy žien ale nikdy sa neuplatnilo.

Násilie páchané na ženách je v Turecku bežným problémom, ako v mnohých krajinách. V posledných mesiacoch sa vždy objavili diskusie o možnom odstúpení od dohovoru. Po presadení aktivisti ′′ Zastavíme vraždy žien ′′ teraz vyzývajú na Twitteri na protesty proti rozhodnutiu.

Generálny tajomník Fidana Ataselima uviedol, že vláda ohrozuje životy miliónov žien s východom. Vyzvala turecké vedenie, aby prijalo rozhodnutie späť a uplatnilo dohovor. Vo videu zdieľanom na Twitteri povedala: ′′ Nemôžete doma zamknúť milióny žien, nemôžete vymazať milióny žien z ulíc a štvorcov.”

Podľa organizácie najmenej 300 žien v Turecku zavraždili muži minulý rok. Nedávno znásilnenie a vražda 92-ročného dieťaťa, ako aj video brutálneho činu, ktoré zahŕňalo muža prechádzajúceho exmanželku, napájali diskusiu o násilí páchanom na ženách.

Tisíce ľudí pokojne demonštrovali za rovnosť a proti násiliu na ženách v Istanbule 8. marca v oslavách Medzinárodného dňa žien. Erdogan sa v deň vyjadril, že chcú začať viac konať proti násiliu páchanému na ženách a posilniť rodiny, ktorých základom sú ′′ manželia a manželky ′′ ako inštitúcia.

Zdroj: https://www.facebook.com/472061332924101/posts/2282546355208914/?d=n

Spread the love

You may also like...

0 0 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x