Trumpova administratíva odtajňuje informácie o Čínskych aktivitách

Trumpova administratíva odtajňuje zatiaľ nepotvrdené spravodajské informácie, ktoré boli nedávno posunuté prezidentovi Trumpovi a ktoré naznačujú, že Čína ponúkla zaplatenie neštátnych aktérov v Afganistane za útok na amerických vojakov, informujú  dvaja vysokí úradníci. 

K zverejneniu tejto nepotvrdenej inteligencie dôjde 21 dní pred koncom Trumpovho prezidentského úradu po tom, čo sa zaviazal zvýšiť tlak na Čínu, a mesiace po tom, čo správy naznačili, že Rusi tajne ponúkli úplatky militantom Talibanu na zabitie USA jednotky v Afganistane. 
Čínske veľvyslanectvo v D.C. nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie. Predpokladá sa, že Trump o tejto záležitosti rokoval s prezidentom Si Ťin-pchingom. Okamžite nebolo jasné, či boli informovaní niektorí členovia Kongresu alebo Joe Biden

Zo zákulisia: Spravodajstvo bolo zahrnuté na prezidentovom brífingu 17. decembra a Trumpa v tejto veci slovne informoval poradca pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien, informovali úradníci. Administratívni úradníci vo viacerých agentúrach v súčasnosti pracujú na potvrdení úvodných spravodajských správ.

Prečo je to dôležité: Ak by sa tento intel potvrdil, predstavovalo by to pre Čínu dramatický strategický posun a prudko by to vystupňovalo napätie medzi Čínou a USA.

1. Čína už dlho hrá v Afganistane pokojnú diplomatickú úlohu, keď pozýva úradníkov afganského Talibanu do Pekingu, aby rokovali o mierových dohodách, a podporuje riešenie vedené Afganistanom, hoci tamojší konflikt občas viedol aj k zbraniam a financovaniu vyrobeným v Číne. 
2. Zdá sa „neprimerané“, že Čína podniká provokatívne kroky v Afganistane. Pokračovanie v mieri v Afganistane je „jednou z mimoriadne zriedkavých oblastí, v ktorej sú USA a Čína stále ochotné spolupracovať na dôležitej oblasti,“ uviedol zdroj. 

Flashback: V júni sa tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnany vrhla na New York Times za zverejnenie „neoverených“ obvinení o ruskej spravodajskej službe. Naznačila, že „nečestní spravodajskí dôstojníci“ podkopávajú Trumpovu a americkú bezpečnosť. Trvala tiež na tom, že Trump nebol informovaný, pretože intel nebol overený. 

Podrobnosti: Jeden vyšší úradník zapojený do najnovších diskusií v Číne, ktorý popísal nepodložené spravodajské informácie uviedol: „Rovnako ako všetky prvé správy reagujeme opatrne na počiatočné správy“. Úradníci 22. decembra usporiadali schôdzu Politického koordinačného výboru (PCC), kde sa diskutovalo o tejto záležitosti, uviedol druhý vysoký úradník, ktorý má priame znalosti o interných diskusiách. Úradník uviedol, že PCC sa zameral na dva ciele, konzultáciu s IC pri pokusoch o overenie počiatočných správ a konzultácie v spravodajských a obranných komunitách okolo pozície na ochranu síl zostávajúcich síl v Afganistane. Úradníci by neopisovali zdroj alebo zdroje spravodajských služieb ani nehovorili, kedy alebo v akom časovom období k činnosti došlo. Jeden uviedol: „USA majú dôkazy o tom, že ČĽR [Čínska ľudová republika] sa pokúsila financovať útoky afganských neštátnych subjektov na amerických vojakov poskytovaním finančných stimulov alebo„ odmien “, a uviedla, že Rada národnej bezpečnosti„ koordinuje celé - vládne vyšetrovanie. “ Nepovedal by, či má na mysli Taliban, alebo ide nad rámec deskriptora „neštátnych aktérov“. 

Zdroj by uviedol , že sa tak stalo nejaký čas po konci februára, keď USA uzavreli dohodu s Talibanom. Tiež poznamenal, že odvtedy v Afganistane nedošlo k americkej bojovej smrti. Povedal, že administratíva dostala skoršie správy o „zbraniach ČĽR nezákonne prúdiacich do Afganistanu“.

Medzi riadkami: Záujem o Afganistan vyplýva čiastočne z túžby Pekingu zabrániť čínskym moslimským separatistickým skupinám využívať túto krajinu ako základňu. Podľa správy Hindustan Times z 25. decembra afganskí bezpečnostní úradníci nedávno objavili údajný čínsky špionážny kruh pôsobiaci v krajine, ktorý sa zjavne snaží zamerať na tamojších Ujgurov.
Spread the love

You may also like...

1 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x