Cuomo bol zbavený mimoriadnych právomocí, karta sa obracia

Zákonodarcovia z newyorského zhromaždenia a štátneho senátu uzavreli v utorok dohodu, ktorej cieľom je guvernérovi Andrewovi Cuomoovi odobrať núdzové právomoci spojené s pandémiou a vrátiť záležitosti, ako napríklad lockdowny, miestnej kontrole.

Dohoda by zvrátila núdzové právomoci udelené Cuomoovi presne pred rokom, v prvých dňoch pandémie COVID, čo mu dalo voľnosť pri opatreniach, ako sú karantény.

“Myslím, že každý chápe, kde sme boli v marci a kde sme teraz.” Určite vidíme potrebu rýchlej reakcie, ale chceme sa posunúť k systému zvýšeného dohľadu a kontroly. Verejnosť si zaslúži kontroly a vyváženie. Náš návrh by vytvoril systém so zvýšeným vkladom a súčasne zabezpečil, aby boli obyvatelia New Yorku naďalej chránení, “uviedla vo vyhlásení vedúca väčšiny Senátu Andrea Stewart-Cousins.

Členka zhromaždenia Carrie Woernerová v utorok popoludní tweetovala obrysy dohody a uviedla, že:

„zrušiť mimoriadne právomoci udelené guvernérovi v minulom roku“
„zabezpečiť riadny prechod do konca obdobia katastrofy“
„Obmedzte akékoľvek ďalšie úpravy smerníc na tie, ktoré sú potrebné na zníženie šírenia alebo zvýšenie očkovania“
„Obnoviť právo krajov a obcí na vydávanie výkonných príkazov bez súhlasu štátu“
„Vyžadovať od guvernéra, aby poskytoval online správy o všetkých výkonných príkazoch, čím sa zabezpečí transparentnosť pre všetkých.“
Woernerová uviedla, že pochopila, že návrh zákona bude schválený už tento piatok.

Zatiaľ čo dohoda ponecháva Cuomovi oprávnenie rozšíriť niektoré existujúce opatrenia, aj tam bude musieť upovedomiť rôznych zákonodarcov a prijať verejné pripomienky za alebo proti jeho konaniu. Zákonodarcovia budú mať tiež právomoc zrušiť guvernérske vyhlásenie výnimočného stavu.

Zmeny prichádzajú uprostred rastúcich výziev, aby Cuomo rezignoval, pretože čelí trom zhoršujúcim sa škandálom – obvineniam zo sexuálneho obťažovania najmenej tromi mladými ženami, obvineniam zo slovného zneužívania zo strany zákonodarcov a obvineniam zo zlého riadenia pri riešení pandémie v domovoch dôchodcov.

Jeho administratíva teraz čelí tak nezávislému vyšetrovaniu otázok sexuálneho obťažovania, nad ktorým dohliada kancelária generálneho prokurátora, ako aj federálnemu vyšetrovaniu problémov s opatrovateľskými ústavmi.

Za posledný rok výkonné nariadenia umožnili spoločnosti Cuomo riadiť štát s malým odporom, či už išlo o zatváranie škôl, nariaďovanie práce ľuďom z domu, obmedzovanie tranzitu alebo zastavenie (a opätovné spustenie a opätovné zastavenie a opätovné spustenie) vnútorných jedál. .

Ale ako sa jeho problémy prehlbovali, zvyšovala sa aj výzva zákonodarcovi, aby znovu získal mieru kontroly zbavením pohotovostného orgánu.

“Rok po pandémii a keď Newyorčania dostanú vakcínu, dočasné pohotovostné právomoci splnili svoj účel – je čas ich zrušiť,” uviedol hovorca zhromaždenia Carl Heastie. “Tieto dočasné pohotovostné právomoci boli udelené, pretože New York bol zničený vírusom, o ktorom sme nič nevedeli.” Teraz je čas, aby sa naša vláda vrátila k pravidelnému poriadku. “

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x