Je naša vláda DE FACTO alebo DE JURE ?

Čo vlastne znamená vláda DE FACTO ?

Vláda vykonávajúca moc a kontrolu v štáte, na rozdiel od skutočnej a zákonnej vlády; vláda, ktorá nie je ustanovená podľa ústavy štátu, alebo ktorá nemá zákonný nárok na uznanie alebo nadvládu, ale ktorá napriek tomu vládu de iure nahradila alebo vysídlila.

Vláda, ktorá sa považuje za nezákonnú, alebo ktorá sa považuje za protiprávnu alebo nespravodlivú, ktorej sa však v súčasnosti dostáva zvyčajnej poslušnosti od väčšiny spoločnosti.

Existuje niekoľko stupňov toho, čo sa nazýva „de facto vláda“. Takáto vláda vo svojom najvyššom stupni predpokladá charakter veľmi podobný zákonnej vláde.

To je prípad, keď si uzurpátorská vláda vylúči bežné úrady z ich obvyklých sídel a funkcií a ustanoví sa na ich miesto, a tak sa stane skutočnou vládou krajiny.

Charakteristickou črtou takejto vlády je, že jej prívržencom vo vojne proti vláde de iure nehrozia sankcie za zradu; a za určitých obmedzení povinností, ktoré prevezme v mene krajiny alebo inak, bude všeobecne vláda de iure rešpektovať po obnovení. Takáto vláda by sa dala výstižnejšie označiť ako „vláda mimoriadnej sily“, udržiavaná aktívnou vojenskou mocou proti oprávnenej autorite ustanovenej a zákonnej vlády a súkromnými občanmi sa nimi riadili v občianskych veciach.

Spravidla ich spravuje priamo vojenský orgán, môžu však ísť o súkromné osoby. Spravidla ich spravuje priamo vojenský orgán, môžu ich však spravovať aj civilné orgány, ktoré sú viac-menej podporované vojenskou silou.

Spread the love

You may also like...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x