Jeanne Louise Calmentova

Zoznámte sa s pani Jeanne Louise Calmentovou, ktorá mala najdlhšiu potvrdenú životnosť človeka: 122 rokov, 164 dní.  Osud zjavne dôrazne schvaľoval spôsob, akým prežila svoj život.  Narodila sa vo francúzskom Arles 21. februára 1875. Eiffelova veža bola postavená. Bolo to v tom čase, keď stretla Vincenta van Gogha.  „Bol špinavý, zle oblečený a nepríjemný,“ spomenula si v rozhovore z roku 1988.

 Keď mala 85 rokov, začala šermovať a stále jazdila na bicykli, keď dosiahla 100 rokov. V 114 rokoch hrala vo filme o svojom živote, v 115 rokoch ju operovali bedrové kĺby a 117 rokov  prestala fajčiť, začala ako 21-ročná v roku 1896. Nevzdala to zo zdravotných dôvodov;  jej dôvod bol, že sa jej nepáčilo, že musela niekoho požiadať, aby jej pomohol zapáliť cigaretu, keď už bola takmer slepá.

 V roku 1965 mala Jeanne 90 rokov a nemala dedičov.  Podpísala dohodu o predaji svojho bytu 47-ročnému právnikovi menom André-François Raffray.  Súhlasil s tým, že jej bude platiť mesačne 2 500 frankov pod podmienkou, že po jej smrti zdedí jej byt.  Raffray však skončila nielen s tým, že Jeanne zaplatila 30 rokov, ale potom zomrela skôr, ako to urobila vo veku 77 rokov. Jeho vdova bola zo zákona povinná pokračovať v platení madam Calmentovej až do konca svojich dní.

 Jeanne si zachovala ostré mentálne schopnosti.  Keď sa jej pri príležitosti 120. narodenín opýtali, akú budúcnosť očakáva.  Jej odpoveď: „Veľmi krátka.“

 Tu sú pravidlá života od Jeanne Louise Calment:

 „Som zamilovaná do vína.“

 „Všetky deti sú krásne.“

 „Myslím, že umriem od smiechu.“

 „Náš dobrý Pán na mňa zabudol.“

 „Mám iba jednu vrásku a sedím na nej.“

 “Nikdy nenosím maskaru; smejem sa, kým často neplačem.”

 „Ak nemôžeš niečo zmeniť, neboj sa.“

 “Stále sa usmievaj. Takto si vysvetľujem svoj dlhý život.”

 „Zle vidím, zle počujem a cítim sa zle, ale všetko je v poriadku.“

 „Mám obrovskú chuť žiť a veľkú chuť, najmä po sladkom.“

 „Mám nohy zo železa, ale pravdu povediac, začínajú trochu hrdzavieť a trochu sa ohýbať.“

 „Potešilo ma, keď som pomohola. Konala som jasne a morálne a bez ľútosti. Mám veľké šťastie.“

 „Byť mladý je stav mysle, nezávisí to od tela človeka.  Som vlastne ešte stále mladé dievča, len to, že posledných 70 rokov nevyzerám tak dobre. “

 Na konci jedného rozhovoru novinár povedal: „Madam, dúfam, že sa stretneme ešte niekedy v budúcom roku.“  Na čo Jeanne odpovedala: „Prečo nie? Nie si taký starý; stále tu budeš!

w

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Most Voted
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
1
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x