Učitelia tvrdia, že študenti mali traumu z „absolvovania hodín matematiky“. Vedomosti – nepriateľ štátu.

Pohľad na stredoškolákov, ktorí tlieskajú a skandujú v explózii kolektívnej energie, by si pred Veľkou hrou mohol ľahko pomýliť s pep rally.

Ale títo študenti na Social Justice Humanitas Academy v Los Angeles nedostávajú psychickú náladu na futbalový zápas. Mentálne sa pripravujú na boj proti inému druhu nepriateľa – kolonializmu, imperializmu, kapitalizmu a ďalším prejavom „bielej nadvlády“ – spevom, ktorý začína:

(Si Se Puede) Si Se Puede!
Harambe_Umoja!
Kemaktzin Mochihua!
Isaaaaaaaaaang Bagsak!
(Holla Back) We Got Your Back …,

Tento „spev jednoty“, ktorý obsahuje španielske, svahilské a indiánske frázy vyjadrujúce podporu a solidaritu , používajú niektorí učitelia etnických štúdií ako lámač ľadov pred tým, ako sa začnú zaoberať takými ťažkými učebnými témami, ako sú identita, útlak, moc, solidarita a systémový rasizmus.

Ďalší spev odporúčaný kalifornským ministerstvom školstva sa volá „In Lak Ech“. Odvoláva sa na mená mezoamerických božstiev, vrátane Hunaba Ku, stotožneného s kresťanským Bohom, a Xipe Totek, aztécke božstvo spojené podľa Britannice s ľudskými obeťami, keď oslavuje „transformáciu, oslobodenie, vzdelanie, emancipáciu“.

Rituál skandovania, tlieskania, šliapania a kriku je súčasťou navrhovaných učebných osnov modelu etnických štúdií, ktoré má tento mesiac prijať kalifornské ministerstvo školstva. Prijatie by umožnilo zákonodarnému orgánu štátu hlasovať o návrhu zákona, podľa ktorého by sa z etnických štúdií stala požiadavka na absolvovanie strednej školy pre všetkých 1,74 milióna stredoškolákov v štáte.

Učiteľka povedala, že jej študenti prišli traumatizovaní z hodín matematiky a etnické štúdiá im pomáhajú liečiť ich psychické rany tým, že ich posilňuje prostredníctvom projektov spoločenských akcií a účasťou na aktivitách, ako sú rozprávanie, písanie poézie a rozhovory.

Na strednej škole v San Juan v Citrus Heights v Kalifornii tínedžeri mapujú hierarchie a nerovnosti zakorenených v teórii kritických rás.

Jedným z ich zadaní je vytvorenie brožúry na šírenie náročných etnických a rodových stereotypov v škole a ponúkanie stratégií „na narušenie a vyvrátenie negatívnych účinkov stereotypov“.

Účelom tohto kurzu je, aby študenti realizovali „systematizovanú kampaň za sociálnu spravodlivosť na svojej škole“, znie opis kurzu. „Študenti tiež študujú, ako získať politickú moc prostredníctvom aktivizmu, organizácie a mobilizácie.“

Spread the love

You may also like...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x