Chladná zima vyprázdnila zásobníky plynu

Už v polovici februára sa uvádzalo, že chladná zima vyprázdnila zásobníky plynu v Európe rekordnou rýchlosťou, a aj keď je extrémne chladné obdobie ukončené, je stále potrebné kúrenie a medzitým boli zásobníky plynu v  Európe dosiahla kritickú úroveň.  Pretože pravdepodobne už nebude silnejší príchod zimy, spotrebitelia si ničoho nevšimnú, ale Gazprom už kvôli zachovaniu dodávok dodáva do EÚ o polovicu menej plynu ako v minulom roku.  Na ruskej televíznej stránke o tom bola správa.

 Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch klesli pod 30 percent;  na doplnenie zásob toto leto bude musieť byť do EÚ prečerpaných 1,6-krát viac plynu ako v minulom roku, informoval Gazprom.  Od začiatku roka Gazprom zdvojnásobil dodávky plynu do EÚ pre niekoľko krajín.

 “Do 25. marca bolo z európskych skladovacích zariadení odobratých celkovo 65,5 miliárd kubických metrov plynu. Na ich opätovné naplnenie bude potrebných najmenej o 57 percent viac plynu, ako bolo dodané v minulom roku. Zároveň sa vykurovacia sezóna  ešte ani neskončila “vysvetlil Gazprom.

 Gazprom v roku 2020 znížil vývoz plynu o 10 percent na 179,3 miliárd kubických metrov a výnosy z vývozu plynu klesli o 39,6 percenta na 25,25 miliárd dolárov.

w

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x