Čínska vesmírna stanica padá na Zem

Očakáva sa, že čínska vesmírna stanica mimo kontroly sa zrúti na Zem asi za týždeň. Odborníci tvrdia, že je veľmi nepravdepodobné, že kúsky veľkosti školského autobusu Tiangong-1 prežijú opätovný vstup cez atmosféru, tým menej, že by ktorýkoľvek z týchto kusov pristál v obývanej oblasti. Nikto to však nevie naisto.

Tiangong-1 pravdepodobne klesne z obežnej dráhy niekedy medzi 29. marcom a 4. aprílom, tvrdí Andrew Abraham, člen technického personálu spoločnosti Aerospace Corporation, federálne financovanej výskumnej organizácie so sídlom v El Segundo v Kalifornii. Abraham sleduje vesmírnu stanicu s hmotnosťou 18 000 libier od roku 2016.

Image: Chinese Space Station Tiangong-1

“Niekoľko hodín pred návratom nebudeme mať pevnú predstavu o tom, kedy presne – ani o čomkoľvek – -” povedal. “Stále existuje značná miera neistoty.”

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o Tiangong-1 a jeho blížiacom sa páde.

Aký je príbeh z Tiangong-1?
Tiangong-1, čo v preklade znamená „Nebeský palác“, bol uvedený na trh v roku 2011 ako prototyp vesmírnej stanice. Čína vyslala na základňu dve misie s posádkou, kým bola ešte v prevádzke, ale na vesmírnej stanici sa od roku 2013 nenachádzali žiadni astronauti.

V aktualizácii OSN z roku 2017 Čína uviedla, že Tiangong-1 „prestal fungovať“. Predpokladá sa, že Čína nie je schopná ovládať alebo komunikovať so stanicou, hoci to čínski predstavitelia nepotvrdili.

Prečo je ťažké predpovedať, kedy stanica padne?
Dráha Tinagong-1 už dávno chátrala – to znamená, že gravitácia Zeme ju približuje o niečo bližšie s každým obehom okolo našej planéty. Keď sa priblíži, narazí na ďalšie a ďalšie molekuly vzduchu, ktoré stanicu spomaľujú a spôsobujú, že jej obežná dráha sa ešte viac zráža. Táto ťahová sila čiastočne závisí od polohy Tiangong-1 a od toho, či sa stanica rúca, čo je ťažké vedieť naisto. A hustota horných vrstiev atmosféry kolíše z jedného dňa na druhý, uviedol Abrahám, čo má vplyv na to, aký veľký odpor je vyvíjaný na padajúcu vesmírnu stanicu.

Kam by mohla vesmírna stanica spadnúť?
Na základe obežnej dráhy Tiangong-1 vedci tvrdia, že vesmírna stanica znovu vstúpi do atmosféry medzi 43 stupňami severnej a 43 stupňov južnej šírky. Zúžiť polohu bude možné až niekoľko hodín pred návratom.

Aj keď sa v možnej pristávacej zóne nachádza niekoľko veľkých miest, vrátane Los Angeles a Houstonu, trosky zo stanice sa pravdepodobne vrhnú do oceánu alebo na neobývanú pevninu. V čase návratu bude možné vidieť pruhy po oblohe – podobne ako meteorický roj.

Vezuel

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x