Fero nevidí problém v potlačovaní ľudských práv Ujgurov v Číne

Pope Francis celebrates Easter Mass on April 04, 2021 at St. Peter's Basilica in The Vatican during the Covid-19 coronavirus pandemic. (Photo by Filippo MONTEFORTE / POOL / AFP) (Photo by FILIPPO MONTEFORTE/POOL/AFP via Getty Images)

Pápež František vyhlásil svoju každoročnú nedeľu na Veľkonočné požehnanie, v ktorej chýbala situácia ujgurských moslimov v Číne Sin-ťiang.

Vo svojom slávnostnom požehnaní Urbi et Orbi ponúka pontifik virtuálnu prehliadku problémových oblastí po celom svete s cieľom poukázať na konflikty a nespravodlivosť, ale ako to už urobil pri minulých príležitostiach, opatrne vynechal akýkoľvek odkaz na osoby trpiace porušovaním ľudských práv za komunistického režimu v Číne. .

Na tohtoročnej litanii oblastí postihnutých konfliktami, násilím a katastrofami pápež pripomenul obyvateľov Libanonu, Jordánska, Sýrie, Jemenu, Iraku, Sahelu, Nigérie, Tigray a regiónu Cabo Delgado na východe Ukrajiny a Náhorného Karabachu, ako aj Jeruzalem a konflikt medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

V prípade Jemenu František odsúdil „ohlušujúce a škandálne mlčanie“, ktoré sprevádzalo jeho situáciu, a sám prispieval k ohlušujúcemu a škandalóznemu mlčaniu o osude Ujgurov.

Pápež tiež vykríkol na „mladých Mjanmarčanov odhodlaných podporovať demokraciu“, zdvorilosť, ktorú nikdy nevzniesol mladým prodemokratickým demonštrantom z Hongkongu, ktorí dva roky protestovali proti svojim čínskym vládcom.

Za jeho absenciu stojí zmienka o zverstvách spáchaných na viac ako milióne Ujgurov, ktorí sú držaní v koncentračných táboroch na autonómnom území Sin-ťiang na severozápade Číny, kde boli podrobení genetickým testom, ťažkej práci, odberu orgánov, mučeniu a núteným potratom.

Vatikán podpísal v septembri 2018 s Čínskou komunistickou stranou (ČKS) tajnú dohodu o menovaní čínskych biskupov, čo je krok, ktorý v tom čase vyvolal príval kritiky a ktorý sa len prehĺbil prebiehajúcimi agresiami ČKS proti kresťanom po uzavretí dohody.

Dohoda bola obnovená vlani na jeseň napriek výzvam vlád a skupín pre ľudské práva, ktoré prosili Vatikán, aby prehodnotil svoju politiku zmierenia s Číňanmi.

Čína je notoricky precitlivená a pomstychtivá, pokiaľ ide o verejnú kritiku, a pápež zjavne nie je ochotný riskovať ich rozrušenie alebo ohrozenie neistej dohody medzi Vatikánom a ČKS tým, že príde na obranu obetí čínskych zverstiev.

Predsedníčka Poslaneckej snemovne britských Židov Marie van der Zyl urobila porovnanie medzi ťažkou situáciou Ujgurov v Číne dnes a holokaustom, uviedol vo svojom článku Benedikt Rogers, zatiaľ čo Vatikán odmietol využiť svoj morálny vplyv na volanie vylúčenia.

Nikto nemohol vidieť dôkazy a nevšimol si „podobnosti medzi tým, čo sa dnes údajne deje v Čínskej ľudovej republike, a tým, čo sa stalo v nacistickom Nemecku pred 75 rokmi: Ľudia sú násilne naložení do vlakov; zastrihávanie fúzov veriacich; sterilizované ženy; a pochmúrny prízrak koncentračných táborov.

Ferove mlčanie, ktoré ma najviac šokuje,alebo nie ? “Takmer každú nedeľu, keď sa modlí Angelus, oprávnene odkazuje na nejakú nespravodlivosť niekde vo svete.

Vezuel

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Most Voted
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Zuzana
4. apríla 2021 21:32

Od detstva som mala istý odpor voči cirkvi, ale nevedela som prečo. A posledne roky sa mi moje predtuchy potvrdzujú.

1
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x