Balfourova deklarácia o Sionskej federácii bude neplatná.

Balfourova deklarácia bola verejným vyhlásením vydaným britskou vládou v roku 1917 počas prvej svetovej vojny, v ktorom oznamuje podporu zriadeniu „národného domu pre židovský ľud“ v Palestíne, vtedajšej osmanskej oblasti s malou menšinou židovského obyvateľstva. Toto vyhlásenie bolo obsiahnuté v liste ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Arthura Balfoura z 2. novembra 1917 adresovanom lordovi Rothschildovi, vodcovi britskej židovskej komunity, na zaslanie sionistickej federácii Veľkej Británie a Írska. Text vyhlásenia bol uverejnený v tlači 9. novembra 1917.
Úvodné slová vyhlásenia predstavovali prvé verejné vyjadrenie podpory sionizmu významnou politickou mocou. Pojem „národný domov“ nemal v medzinárodnom práve precedens a bol zámerne neurčitý v otázke, či sa uvažuje o židovskom štáte. Zamýšľané hranice Palestíny neboli presne určené a britská vláda neskôr potvrdila, že slová „v Palestíne“ znamenali, že židovský národný domov nebol určený na pokrytie celej Palestíny. Druhá polovica vyhlásenia bola pridaná s cieľom uspokojiť odporcov tejto politiky, ktorí tvrdili, že by to inak poškodilo postavenie miestneho obyvateľstva Palestíny a podporilo by antisemitizmus na celom svete „pečiatkovaním Židov ako cudzincov v ich rodných krajinách“. Deklarácia požadovala ochranu občianskych a náboženských práv palestínskych Arabov, ktorí tvoria prevažnú väčšinu miestneho obyvateľstva, ako aj práv a politického postavenia židovských komunít v iných krajinách mimo Palestíny. Britská vláda v roku 1939 uznala, že je potrebné zohľadniť názory miestneho obyvateľstva, a v roku 2017 uznala, že vyhlásenie malo požadovať ochranu politických práv palestínskych Arabov.

Deklarácia mala veľa dlhotrvajúcich následkov. Výrazne to zvýšilo populárnu podporu sionizmu v židovských komunitách na celom svete a stalo sa základnou súčasťou britského mandátu pre Palestínu, zakladajúceho dokumentu povinnej Palestíny, ktorým sa neskôr stal Izrael a palestínske územia. Vo výsledku sa považuje za hlavnú príčinu prebiehajúceho izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý sa často označuje za najneúspornejší konflikt na svete. Kontroverzie pretrvávajú v mnohých oblastiac.

Balfour declaration unmarked.jpg
Balfour declaration unmarked.jpg
Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x