Objavilo sa audio Hillary Clintonovej z roku 2006, kde navrhuje zmanipulovať voľby v Palestíne

  1. septembra 2006 bol Eli Chomsky redaktorom časopisu Jewish Press a Hillary Clinton sa uchádzala o opakované zvolenie za senátorku USA. Jej cesta okolo redakčných radov ju priviedla do Brooklynu, aby sa stretla s redakčnou radou Jewish Press.

Páska nikdy nebola zverejnená a počula ju iba malá hŕstka pracovníkov židovskej tlače v miestnosti. Podľa Chomského je jeho stará školská audiokazeta jedinou existujúcou kópiou a od roku 2006 ju nikto nepočul, až dodnes, kedy ju prehral Observer.

Páska má 45 minút a obsahuje veľa iného, ​​čo už nie je relevantné, napríklad analýzu znovuzvolenia, ktorej čelil senátor Joe Lieberman v Connecticute. Avšak zdanlivo prelomová poznámka o voľbách v oblastiach kontrolovaných Palestínskou samosprávou získala nový význam pri pretrvávajúcich obvineniach z prezidentskej kampane Clintonovým republikánskym protikandidátom Donaldom Trumpom, že súčasné voľby sú „zmanipulované“.

V rozhovore pre židovskú tlač o voľbách do druhej palestínskej legislatívnej rady (zákonodarný zbor Palestínskej národnej samosprávy) 25. januára 2006 Clintonová zvažovala výsledok, ktorý bol jednoznačným víťazstvom Hamasu (74 kresiel) nad USA – preferovaný Fatah (45 miest).

“Nemyslím si, že sme mali presadzovať voľby na palestínskych územiach.” Myslím si, že to bola veľká chyba, “vyhlásila senátorka Clintonová. “A ak by sme chceli presadiť voľby, mali by sme sa ubezpečiť, že sme urobili niečo pre to, aby sme určili, kto vyhrá.”

Chomský pripomína, že je zaskočený, že „ktokoľvek by mohol podporiť myšlienku – nie menej ponúkanú národným politickým vodcom – že USA by sa mali zaoberať stanovovaním zahraničných volieb“.

Niektoré obočia sa tiež zdvihli, keď sa zdalo, že vtedajšia senátorka Clintonová urobila pochybnú morálnu rovnocennosť.

Pokiaľ ide o zajatie bojovníkov vo vojne – zajatie vojaka IDF Gilada Šalita militantmi Hamasu, ktorí prešli cez hranicu Gazy podzemným tunelom, bolo Clintonovú na páske počuť: „A potom, keď vy viete, Hamas, viete, poslal teroristov, viete, cez tunel do Izraela, ktorý zabil a zajal, viete, uniesli mladého izraelského vojaka, viete, existuje zmysel pre obdobné správanie a v týchto kultúrach Ak viete, že zajali vojaka, musíme zajať vojaka. “

Zrovnoprávnenie Hamasu, ktorý dodnes zostáva na oficiálnom zozname ministerstva zahraničných vecí pre zahraničné teroristické organizácie, s ozbrojenými silami blízkeho amerického spojenca nebolo to, čo mnohí očakávali v redakciách Židovskej tlače, ktoré sa vtedy nachádzali na Third Avenue a Third Ulica v Brooklyne. Používanie slovného spojenia „tieto kultúry“ je tiež trochu nemiestnym.

Podľa Chomského bola Clintonová počas rozhovoru „láskavá, osobná a príjemná“, hovorila s ním asi hodinu.

Ďalšia časť pásky upozorňuje na niečo, čo bolo v tom čase pomerne nekontroverzné, ale Clintonová predniesla veľmi tvrdý front v diskusiách o Rusku, napríklad obvinením Trumpa z neobyčajného nadšenia pre siláka Vladimira Putina a vysmievaním sa z jeho často tvrdenej predpovede, že ako prezident „bude vychádzať“ s Putinom.

Na páske je počuť Chomského, ktorý sa pýta Clintonovej na to, čo sa teraz javí ako predvídavá otázka Sýrie, vzhľadom na tam prebiehajúcu katastrofu a hroziacu hrozbu zatiahnutia USA, Iránu a Ruska do konfrontácie.

„Myslíte si, že sa oplatí hovoriť so Sýriou – z pohľadu USA (aj z pohľadu Izraela)?“

Clintonová odpovedala: „Viete, mám na mysli, keď sa rozprávam s ľuďmi, že pokiaľ nie ste hlúpi, nerozdávate veci. Myslím, hovorili sme so Sovietskym zväzom 40 rokov. Vtrhli do Maďarska, vtrhli do Česko-Slovenska, prenasledovali Židov, vtrhli do Afganistanu, destabilizovali vlády, rakety umiestnili 90 míľ od našich brehov, nikdy sme s nimi neprestali hovoriť, “

Krátko nato povedala: „Ale ak povieš:‚ sú zlí, sme dobrí, [a] nikdy s nimi nebudeme narábať ‘, myslím si, že sa vzdáš mnohých nástrojov, ktoré potrebuješ.

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x