Čínski vedci produkujú umelý dážď pomocou potenciálne škodlivých nízkofrekvenčných zvukových vĺn

Čínski vedci zistili, že efektívna metóda úpravy počasia prináša väčšie množstvo zrážok. Táto metóda funguje tak, že strieľate nízkofrekvenčné zvukové vlny do oblakov, aby rozvibrovali kvapôčky vody a zvýšili pravdepodobnosť ich zlúčenia do väčších kvapôčok.

V článku publikovanom v časopise Science China Technological Sciences, vedci uviedli, že táto metóda môže zvýšiť množstvo zrážok až o 17 percent. Poznamenali, že túto technológiu je stále potrebné vylepšiť, ale dúfajú, že pomôže zvýšiť množstvo zrážok
v oblastiach náchylných na sucho. Kritici sa však obávajú, že metóda je vedecky nepodložená a vytvára hlukové znečistenie.
Čína má asi 22mld ton atmosférickej vodnej pary, ale iba 20 percent z toho dosahuje zem každý rok. Postihnuté sú najmä západné oblasti, pretože je tam zvyčajne menej množstvo dažďa ako je celoštátny priemer.


Za týmto účelom sa vedci pokúsili spustiť dážď tryskaním nízkofrekvenčných zvukových vĺn zo zvukového generátora. Generátor zvuku je poháňaný naftovým motorom a je schopný stlačiť vzduch na niekoľkonásobok atmosférického tlaku na úrovni mora. Vedci testovali zariadenie na tibetskej náhornej plošine na produkciu zvukových vĺn s frekvenciou asi 50 hertzov, čo je pre ľudské ucho sotva vnímateľné, a objem až 160 decibelov, ktorý je hlasný ako prúdový motor bežiaci na plné obrátky. Zvukové vlny mali hlasitosť pri 160 dB
hladiny mora, ale v čase, keď dosiahli oblaky, klesla hlasitosť na 30 dB z dôvodu zníženia tlaku

Pomocou radarových signálov na meranie kvapiek vody v oblakoch pred a po odpálení vĺn z prístroja zistili, že zvukové vlny produkovali podstatne viac vodných kvapôčok a množili sa zrážky medzi 11 a 17 percentami v okruhu 1600 stôp od zvukového generátora.
Tento nárast je podľa vedcov spôsobený menšími časticami, ktoré oscilujú a splývajú väčšie, ktoré sa potom stávajú dostatočne ťažké na to, aby padali v podobe dažďa.The meaning and symbolism of the word - «Storm»

Na rozdiel od iných techník na výrobu dažďa neprinášajú chemické znečistenie. Ďalšie vylepšenia môžu navyše znížiť náklady a umožňujú diaľkové ovládanie zvukového generátora. Kritici sa obávajú, že metóda zvukovej energie spôsobí znečistenie hlukom a bude bolieť zvieratá. Aj keď ľudia budú zvuky sotva počuť, niektoré druhy divokej zveri ich môžu zachytiť a trpieť poruchami prirodzených rytmov.

Čína plánuje rozšíriť svoj program úprav počasia umelých zrážok v oblasti väčšej ako India. Štátna rada Ľudovej republiky minulý rok vo vyhlásení oznámila, že krajina bude schopná vyrobiť rozvinutý systém zmeny počasia v priebehu nasledujúcich piatich rokov s prielommi vo výskume.

Komunistická krajina sa už nejaký čas snaží manipulovať s počasím. V roku 2008 experimentovali napríklad s výsevom mrakov s cieľom znížiť zrážky kvôli olympijskym hrám v Pekingu.
Výsev oblakov je metóda dažďa, pri ktorej sa vkladajú látky ako suchý ľad a jodid strieborný do mrakov na vyvolanie dažďa, rozptýlenie hmly a oslabenie niektorých búrok. Bezpečnostné obavy sa týkajú použitia jodidu strieborného, ​​ktorý je podľa niektorých štúdií potenciálne toxický.


Viac informácií o pomýlených pokusoch o zmenu počasia a podnebia sa dozviete na stránke GeoEngineering.news.

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x