Čo je Azimut

Azimut je vektor od pozorovateľa (počiatok) k bodu záujmu sa premietne kolmo na referenčnú rovinu, uhol medzi premietnutým vektorom a referenčným vektorom na referenčnú rovinu.

Ak sa azimut použije ako nebeská súradnica, predstavuje horizontálny smer hviezdy alebo iného astronomického objektu na oblohe. Hviezda je bod záujmu, referenčná rovina je miestna oblasť (napr. Kruhová oblasť s polomerom 5 km na hladine mora) okolo pozorovateľa na povrchu Zeme a referenčný vektor ukazuje na pravý sever. Azimut je uhol medzi severným vektorom a vektorom hviezdy v horizontálnej rovine.

Azimut sa zvyčajne meria v stupňoch (°). Tento koncept sa používa v navigácii, astronómii, strojárstve, mapovaní, baníctve a balistike.

Súvisiace súradnice

Ak sa namiesto merania od a pozdĺž obzoru uhly merajú od a pozdĺž nebeského rovníka, uhly sa nazývajú “pravý vzostup”, ak sa odkazuje na jarnú rovnodennosť, alebo hodinový uhol, ak sa odkazuje na nebeský poludník.

V horizontálnom súradnicovom systéme používanom pri inštalácii nebeskej navigácie a satelitnej paraboly je azimut jednou z dvoch súradníc. Druhou je nadmorská výška, ktorá sa niekedy nazýva nadmorská výška.

Polárna súradnica
V matematike je azimutový uhol bodu vo valcových súradniciach alebo v sférických súradniciach uhol proti smeru hodinových ručičiek medzi kladnou osou x a priemetom vektora do roviny xy. Uhol je rovnaký ako uhol v polárnych súradniciach zložky vektora v rovine xy a zvyčajne sa meria v radiánoch a nie v stupňoch. Rovnako ako rozdielne meranie uhla, v matematických aplikáciách sa theta, θ, veľmi často používa na vyjadrenie azimutu, a nie na vyjadrenie symbolu phi φ.

V experimentoch a literatúre o lokalizácii zvuku sa azimut vzťahuje na uhol, ktorý zviera zdroj zvuku v porovnaní s imaginárnou priamkou, ktorá je vedená z hlavy cez oblasť medzi očami.

Azimutový propulzár pri stavbe lodí je vrtuľa, ktorú je možné otáčať vodorovne.

„Azimuth“ je názov hlavnej knihy, ktorá sa používa na registráciu identifikátorov Urbit.

Presne tak, ako si to predstavujem. Mimozemšťania sú to, čo leží za antarktickou ľadovou stenou. Všetky ďalšie krátery s názvami našich takzvaných planét. A obrovské nekonečné pláne, za ktorými žijú iní, o ktorých nič nevieme.

Vezuel

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x