Svetový den svobody tisku je…

Světový den svobody tisku je pro Juliana Assange jen dalším dnem ve vězení

„Zatímco americký prezident Joe Biden oslavil Světový den svobody tisku a chválil hrdinská nezávislá média, jeho vláda se stále snaží dosáhnout doživotního věznění Juliana Assangea z platformy WikiLeaks za žurnalistiku“, řekl slavný whistleblower americké národní bezpečnostní služby (NSA) Edward Snowden. Vyjádřil se tak v pondělí, poté, co se ministr zahraničí USA Antony Blinken chlubil oddaností USA k „svobodě tisku“ a „bezpečnosti novinářů po celém světě“. Assangeovo pokračující stíhání je v přímém rozporu s těmito slovy, řekl Snowden. “Bylo by přesvědčivější, kdyby Bílý dům vytrvale neusiloval o 175letý trest pro vydavatele oceňované žurnalistiky globálního významu – navzdory prosbám snad každé významné organizace svobody tisku a lidských práv,” tweetoval Snowden.

Zatímco sám Biden hovořil o důležitosti „pravdy těch, kteří se nechtějí nechat zastrašit“ při oslavách Světového dne svobody tisku, jeho administrativa pokračuje ve stíhání 18 žalobami proti vydavateli WikiLeaks, včetně obvinění podle zákona o špionáži podaného Trumpovou administrativou v roce 2019. Assange čelí celkem téměř dvěma stoletím za mřížemi, přičemž většina obvinění, souvisejících se zveřejněním utajovaných materiálů – jako jsou záznamy o válce v Iráku a Afghánistánu – prozradila v roce 2010 bývalá analytička výzvědné služby Chelsea Manning.

Ačkoli nově instalovaná administrativa zneplatnila mnohé z Trumpovy oficiální linie, například jeho imigrační politiku, i nadále usiluje o vydání Assangeho z Velké Británie, a to navzdory námitkám organizací chránících svobodu tisku. V dopise adresovaném ministerstvu spravedlnosti USA počátkem tohoto roku asi dvě desítky skupin hájících občanské svobody – včetně Nadace svobody tisku, ACLU, Amnesty International a Výboru na ochranu novinářů – tvrdí, že Assangeovo stíhání představuje vážnou hrozbu pro svobodu tisku protože „velká část jednání popsaného v obžalobě je jednání, které je součástí práce novinářů .“

K Snowdenovi se v jeho žádosti o praktickou ukázku, jak si USA cení svobodu tisku, právě ve Světový den svobody tisku, přidala řada novinářů a aktivistů požadujících Assangeovo propuštění. Mezi nimi australský poslanec Andrew Wilkie a matka Assangeových dětí Stella Morris. “Není přehnané říkat, že použití zákona o špionáži z roku 1917 proti Julianovi je největší a nejnaléhavější hrozbou pro svobodu tisku a svobodnou společnost,” uvedla Assangeho partnerka a dodala: „Je to také velmi špatné. Julian není prostě jen nevinný. Je potrestán za to, že udělal správnou věc, za odhalení protiprávního zabíjení novinářů a tisíců civilistů, za dokumentování válečných zločinů.“

Assange byl zatčen v dubnu 2019 poté, co Ekvádor zrušil jeho azyl. Od té doby je uvězněn ve věznici Belmarsh s maximální ostrahou v jižním Londýně, dlouho poté, co vypršel jeho trest za překročení kauce, způsobený tím, jak se proces vydávání táhne.

Inu, je svoboda tisku žádoucí a nežádoucí. Svoboda tisku chválící vše, co podniká oficiální euroatlantický prostor, je žádoucí, svoboda tisku, která totéž kritizuje, žádoucí není. Když k válečným zločinům USA nejen v Iráku připočteme válečné zločiny tureckého režimu, člena NATO, který vězní tisíce novinářů, dále zavírání novinářů v zemi, která deklaruje oddanost Západu, tedy na Ukrajině, máme další doslova řvoucí ukázku dvojího metru. Jediný politický vězeň na světě je totiž přece Alexej Navalnyj, odsouzený k 3,5 roku oficiálně za zpronevěru. Prý utratil více než 356 milionů rublů z fondu, na který se složili občané, na osobní účely – pořízení osobního majetku, materiální hodnoty a úhradu výdajů (včetně dovolené v zahraničí), jak tvrdí obžaloba, plus nějaké další zpronevěry v tzv. kauze Yves Rocher. Do jaké míry je to obvinění skutečné a do jaké vykonstruované, to asi nezjistíme. Délka trestu – 3,5 roku za „kritiku Kremlu“, tedy světového padoucha č.1, kontra 175 let za zveřejnění válečných zločinů nejdemokratičtějšího státu na světě, tedy USA, vypovídá o mnohém.

Loni jsem spolu s europoslanci z frakce identita ae, jejímž členy jsou i europoslanci za SPD, navrhoval rezoluci žádající okamžité propuštění Juliana Assange. Většina probruselských poslanců ji odmítla.

Yentl

Spread the love

You may also like...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Most Voted
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Zuzana
5. mája 2021 14:13

Verím, že sa im nepodarí presadiť doživotné väzenie pre Assangeho. Na to je už priveľa ľudí prebudenych🙏

Jana
Jana
5. mája 2021 10:22

Aká sloboda tlače, keď bez rozumu píšu čo im chlebodarca diktuje????

2
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x