Známe nadnárodné čokoládové spoločnosti Mars, Nestlé a Hershey boli v USA žalované ôsmimi mladými ľuďmi, ktorí boli ako deti vykorisťovaní ako otroci na afrických kakaových plantážach

Títo mladí muži predstavujú tisíce detí, ktoré sú každý rok privedené podvodom a následne zobchodované na kakaových farmách na Pobreží Slonoviny. Boli tam nútení roky pracovať bez platu, bez cestovných dokladov a bez toho, aby vedeli, kde sú alebo ako sa majú vrátiť domov.

Jeden z nich mal iba 11 rokov, keď bol vo svojom domovskom meste Kouroussandougou v Mali presvedčený, že mu bude vyplácaných 47 dolárov mesačne, ale po dvoch rokoch mu podľa súdnych dokumentov nič nevyplatili.

V rámci svojej práce musel často aplikovať toxické pesticídy a herbicídy, a to bez ochranného odevu alebo vybavenia.

Ďalší žalobca mal na rukách a rukách jazvy po nehodách mačetou. Uviedli, že boli málo kŕmení a pracovali dlhé hodiny. Zostali sami alebo s deťmi, ktoré hovorili rôznymi dialektmi. Okrem iných obvinení sa tvrdí, že to, čo deti prežili majú dlhodobú duševnú a fyzickú traumu“.

Súdny proces podala vo Washingtone D.C. právnická firma International Rights Advocates (IRA), prvá v Spojených štátoch.

Na podporu ich žiadostí o odškodnenie sa uvádza výskum ministerstva zahraničia, Medzinárodnej organizácie práce a UNICEF.

Problém zotročenia detí v Afrike sa odsudzuje už celé desaťročia, a hoci veľké spoločnosti spojené s čokoládovým priemyslom sľubujú boj proti nemu, zdá sa, že v praxi k zmenám nedochádza. Spoločnosti sa prostredníctvom dobrovoľného protokolu Harkin-Engel zaviazali, že ho do roku 2005 vyriešia, čo sa im nepodarilo. Teraz Svetová kakaová nadácia, s ktorou sú obvinení združení, presunula dátum na rok 2025.

Asi 1,56 milióna detí, až 5-ročných, je nútených zbierať čokoládu na pobreží Slonoviny a Ghany. Tieto krajiny dodávajú takmer 70% globálnej spotreby, uviedla spoločnosť Fortune v októbri 2020.

Gatesova nadácia investovala najmenej 32 miliónov dolárov do čokoládovej spoločnosti Mondelēz, ktorá bola podľa denníka The Nation kritizovaná za využívanie detskej práce. Investície sa realizujú prostredníctvom spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorej vlastní podiel 11,5 miliárd dolárov. Okrem toho nadácia Gates Foundation venovala 32,5 milióna dolárov priemyselnej skupine World Cocoa Foundation, do ktorej patrí spoločnosť Mondelēz, na zlepšenie života poľnohospodárov bez zahrnutia opatrení proti detskej práci.

Takže ďalšie produkty na čierny zoznam. Nekupovať !

Vezuel

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Most Voted
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Monika
Monika
30. mája 2021 4:58

Ja tie svinstvá nekupujem.Oni tam dávajú ešte aj potratové deti a placentu a to už je na zvracanie.

1
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x