ČO JE Q CLEARANCE?

Previerka “tajné” a “dôverné” bezpečnostné previerky odkazujú späť na úroveň informácií o národnej bezpečnosti, ku ktorej môže mať jednotlivec prístup. Pretože DOE (Department of Energy) poskytuje prístup k obmedzeným údajom a špeciálnemu jadrovému materiálu, používa odlišnú terminológiu.

Autorizácia prístupu Q zodpovedá vyšetrovaniu pozadia a administratívnemu určeniu, podobne ako je to dokončené inými agentúrami pri povolení prístupu prísne tajných informácií národnej bezpečnosti. Pretože informácie NSA sú citlivejšie, vyžaduje prístup k tajným údajom s obmedzeným prístupom autorizáciu prístupu Q. Podľa smerníc o reciprocite je Q ekvivalent prísne tajného. Vyšetrovanie požadované pre Q je rovnaké ako vyšetrovanie požadované pre prísne tajné a s Q môže mať jednotlivec prístup k prísne tajným informáciám o národnej bezpečnosti, ak si to vyžaduje jeho povinnosť.

DOE (Department of Energy) a ďalší federálni zamestnanci a zamestnanci dodávateľov majú asi 220 000 povolení. Zamestnanci DOE držia asi 4 percentá z celkového počtu, zamestnanci dodávateľov, asi 93 percent a ďalšie vládne agentúry a zamestnanci Kongresu, zvyšné 3 percentá.

DOE vydáva päť úrovní bezpečnostných previerok: Q Sensitive,

Q Nonsensitive,

L,

Top Secret

Secret.

Q Sensitive umožňuje prístup k kategórii 1. jadrových materiálov. Zamestnanec s povolením Q sensitive môže mať prístup k údajom o konštrukcii, výrobe alebo použití jadrových zbraní; zverejnenie by mohlo národu spôsobiť mimoriadne vážne škody.

Q Nonsensitive umožňuje prístup do kategórie 2. Špeciálny jadrový materiál (SNM). Čím vyššia je kategória SNM, tým ľahšie sa dá materiál premeniť na jadrové výbušné zariadenie. Kategórie 1 a 2 vyžadujú osobitnú ochranu, napríklad ozbrojené stráže.

Vezuel

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x