Nasávanie slnka

Nasávanie slnka

 Ľudia majú oproti rastlinám veľa výhod.  Môžeme chodiť, vidieť, dotýkať sa, počuť a ​​cítiť.  Ale rastliny majú oproti nám jednu veľkú výhodu: môžu vyrábať energiu priamo zo slnka.

 Čo keby sme mohli napodobniť túto schopnosť využívať slnečnú energiu na čisté, skladovateľné a efektívne palivo?  Mohlo by to otvoriť úplne nový potenciál čistej energie.  Faktom je, že na Zemi dopadne dostatok energie vo forme slnečného žiarenia za hodinu, aby pokryla všetky energetické potreby našej civilizácie po celý rok.

 Premena slnečného žiarenia na energiu sa nazýva fotosyntéza.  Je to veľmi zložitý tanec procesov, pri ktorom rastliny premieňajú slnečné žiarenie a molekuly vody na využiteľnú energiu vo forme glukózy.  Používajú na to pigment, zvyčajne slávny chlorofyl, ako aj bielkoviny, enzýmy a kovy.

 Najbližšie k umelej fotosyntéze, ktorú má ľudstvo, je fotovoltaická technológia, keď solárny článok premieňa slnečnú energiu na elektrinu.  Tento proces je veľmi neefektívny a zachytáva iba 20% slnečnej energie.  Fotosyntéza je na druhej strane radikálne efektívnejšia.  Je schopný ukladať 60% slnečnej energie ako chemická energia do súvisiacich biomolekúl.

 Yulia Pushkar, biofyzička a profesorka fyziky na Purdue’s College of Science v USA, môže mať spôsob, ako túto energiu využiť.  Jej skupina vedcov napodobňuje proces prirodzenej fotosyntézy vytvorením analógu umelého listu, ktorý zhromažďuje svetlo a rozdeľuje molekuly vody na vodík.  Samotný vodík sa môže používať ako palivo prostredníctvom palivových článkov.  Môže byť pridaný k iným palivám, ako je zemný plyn, alebo zabudovaný do palivových článkov na napájanie všetkého od vozidiel po domy až po malé elektronické zariadenia.

 Pokrok v umelej fotosyntéze je komplikovaný a pomalý.  “Reakcia je veľmi zložitá. Chémia štiepenia molekúl vody je mimoriadne zložitá a zložitá,” uviedol Pushkar.  Vedci pracujú na umelej fotosyntéze od 70. rokov.  To je dlhá doba, ale nie keď si spomeniete, že vývoj fotosyntézy trval milióny rokov.

 Pushkar však očakáva, že v priebehu najbližších 10 – 15 rokov dôjde k dostatočnému pokroku v tom, aby sa komerčné systémy umelej fotosyntézy mohli začať dostávať online.

 💡 Zdroj: FuelCellsWorks

 AW

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

0 0 hlasov
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x