Julian Assange NEBUDE zadržaný vo väzení ak bude vydaný, USA ubezpečujú Veľkú Britániu v dlhoročnej bitke o postavenie zakladateľa Wikileaks pred súd v Amerike za špionáž

Britský najvyšší súd taktiež udelil vláde USA povolenie odvolať sa proti januárovému rozhodnutiu, že zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangeho nemožno poslať do USA, aby čelil obvineniam zo špionáže.

Súdna kancelária v stredu uviedla, že odvolaniu bolo vyhovené a prípad bude zaradený na najvyššie súdne pojednávanie. Nebol stanovený žiadny dátum.

V januári sudca nižšieho súdu odmietol americkú žiadosť o vyslanie Assangeho do USA, aby čelil obvineniam zo špionáže v súvislosti so zverejnením tajných vojenských dokumentov WikiLeaks pred desiatimi rokmi.

Okresná sudkyňa Vanessa Baraitser poprela vydanie zo zdravotných dôvodov s tým, že Assange sa pravdepodobne zabije, ak bude držaný v drsných podmienkach väzenia v USA.

Sudca nariadil, že Assange musí zostať vo väzení počas každého možného odvolania zo strany USA, pričom rozhodol, že ak je prepustený, „má motiváciu utiecť“.

American officials have made the compromise in the hopes of finally ending the lengthy battle to put Assange, 50, on trial for espionage charges


Assange je v londýnskej väznici s vysokým stupňom stráženia Belmarsh, odkedy bol v apríli 2019 zatknutý za to, že sedem rokov predtým preskočil kauciu počas samostatnej právnej bitky.

Strávil sedem rokov uväznených na ekvádorskom londýnskom veľvyslanectve, kam utiekol v roku 2012, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, aby čelil obvineniam zo znásilnenia a sexuálneho útoku.

Švédsko v novembri 2019 zastavilo vyšetrovanie sexuálnych trestných činov, pretože už uplynula doba.

Americkí prokurátori obvinili Assangea zo 17 obvinení zo špionáže a jedného obvinenia zo zneužitia počítača kvôli zverejneniu tisícov uniknutých vojenských a diplomatických dokumentov zo strany WikiLeaks.

Obvinenia vedú k maximálnemu trestu 175 rokov väzenia.

Prokurátori tvrdia, že Assange nezákonne pomohol analytikovi americkej armády Chelsea Manningovi ukradnúť tajné diplomatické káble a vojenské spisy, ktoré neskôr zverejnila WikiLeaks.

Advokáti Assange tvrdia, že pôsobil ako novinár a má nárok na ochranu slobody prejavu podľa prvého dodatku za zverejnenie dokumentov, ktoré odhalili americké protiprávne konania v Iraku a Afganistane.

Assangeova snúbenica Stella Moris v stredu vyzvala amerického prezidenta Joe Bidena, aby zastavil trestné stíhanie začaté za jeho predchodcu Donalda Trumpa.

Moris, ktorý má s Assangeom dvoch mladých synov, pred Vrchným súdom uviedol, že zakladateľovi WikiLeaks je vo väzení „veľmi zle“.

„Svoj prípad vyhral v januári. Prečo je dokonca vo väzení? “ povedala.

Ďalej dodala: „Pred šiestimi mesiacmi sudkyňa Vanessa Baraitser zablokovala vydanie môjho partnera Juliana Assangeho, pretože jeho odoslanie do väzenského systému USA by znamenalo podpísanie jeho zatykača. Týmto sa to malo skončiť.

„Prípad je zhnitý až do konca a nič, čo vláda USA môže povedať o jeho budúcom zaobchádzaní, nestojí za to, o čom sa píše. Toto je krajina, ktorej agenti plánovali zabiť Juliana na britskom území, ktorý prenasledoval jeho právnych zástupcov a kradol právne dokumenty; ktorý sa dokonca zameral na naše polročné dieťa.

„Apelujem na správu Biden, aby urobila správnu vec. Toto odvolanie bolo podané dva dni pred odchodom Trumpovej administratívy z funkcie. Ak to Bidenova vláda myslí vážne s ohľadom na dodržiavanie zásad zákona, prvého dodatku a ochrany slobody tlače, jediné, čo môže urobiť, je upustiť od tohto prípadu. “

Spread the love

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 1 hlasovať
Article Rating
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
0
Boli by sme radi, keby ste nam napísali váš názorx
()
x